Gabinety Leszczyński
Prywatne Gabinety Chirurgii Plastycznej i Estetycznej
Specjalista chirurgii plastycznej z Polanicy-Zdroju

Korekta uszu

Zabiegi wykonywane na małżowinach usznych dotyczą najczęściej uszu odstających.

Inne zabiegi to zmiana ich kształtu, zmniejszenie całej małżowiny lub jej części, oraz jej rekonstrukcje. Częstym zabiegiem wykonywanym w tej okolicy jest zeszycie uszkodzonego lub przerwanego płatka po kolczykach.

Odstające uszy

O uszach odstających, w tak zwanych normach medycznych mówimy gdy odległość najbardziej oddalonego punktu małżowiny od czaszki przekracza 2cm.
Podstawowym kryterium jest jednak ocena własna pacjenta. Jeśli pacjent uważa, że odstawanie uszu przeszkadza mu, a zmiana ich ustawienia spowoduje znaczną poprawę jego samopoczucia i jest zdecydowany na poniesienie niedogodności związanych z operacją, powinien poddać się zabiegowi. Dotyczy to często dzieci narażonych na niewybredne komentarze ze strony swoich rówieśników. Najlepszym wiekiem do operacji odstających uszu u dzieci to 8- 12 rok życia. Wielkość uszu w tym okresie tylko nieznacznie różni się od uszu dorosłych a chrząstki małżowin są bardziej plastyczne i łatwiej ulegają modelowaniu. Musi to być natomiast decyzja dziecka, a nie rodziców.

Operacja

Zabieg operacyjny korekcji odstających małżowin usznych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na częściowym usunięciu skóry z tylnej powierzchni małżowiny usznej, osłabieniu chrząstki, a następnie jej dokładnym wymodelowaniu w celu osiągnięcia pożądanego ustawienia ucha. Zabieg kończy założenie szwów mocujących na chrząstkę oraz skórę. Powstaje mało widoczna blizna linijna na tylnej powierzchni małżowiny.

Postępowanie pooperacyjne

Szwy po zabiegu odstających uszu usuwane są pomiędzy 9 a 11 dobą od zabiegu. Do tego czasu należy odkażać okolicę rany pooperacyjnej i stosować jałowe opatrunki. Niezbędne jest noszenie opaski elastycznej o szerokości pozwalającej objąć całe małżowiny uszne przez okres jednego miesiąca.

Badania niezbędne do zabiegu

 

Produkcja: GABINETY Leszczyński | tel: 691 373 371 | biuro@gabinety-leszczynski.pl | SCM w Polanicy-Zdroju